Coraz częściej nasi inżynierowie z laboratorium odzyskiwania Danych proszeni są o wycenę odzysku zdjęć i filmów z różnego rodzaju nośników. Niezależnie od tego, czy chodzi o rodzinne zdjęcia sprzed lat, materiały profesjonalnych fotografów, czy też kolekcję zdjęć hobbystów. Zdjęcia, które tak łatwo przechowujemy na komputerach, na zewnętrznych Dyskach twardych, telefonach komórkowych i kamerach to jedne z najcenniejszych form danych, które tworzymy. A tworzymy w coraz większej ilości.

Kiedy te dane znikną, czujemy się zdruzgotani. To tak jak by najważniejsze wspomnienia, zostały nam odebrane. Wtedy zadajemy sobie pytanie: „Jak mogę odzyskać swoje materiały szybko i tanio?”.

Niektórzy użytkownicy próbują najpierw własnych sił, choć szanse mają niewielkie. A przy okazji mogą utrudnić sprawę profesjonalnemu laboratorium. Ta metoda nie jest zalecana, zwłaszcza jeżeli jesteś zawodowym fotografem, gdyż utrata tak ważnych materiałów może zniweczyć karierę zawodową i pogrzebać niejedną firmę.

Aplikacje typu „zrób to sam”, do odzyskiwania zdjęć do telefonów komórkowych czy kart pamięci, mogą być mieczem obosiecznym. Używanie ich bez właściwego przygotowania może zaszkodzić utraconym zdjęciom, przez co niektóre lub nawet wszystkie zostaną utracone na zawsze. W praktyce niezaawansowani użytkownicy popełniają trzy zasadnicze błędy przy samodzielnym odzyskiwaniu materiałów za pomocą aplikacji.

– Możesz zastąpić te same zdjęcia, które próbujesz zapisać.
Jest to pułapka, której ofiarami pada bardzo wielu klientów, którzy przychodzą do naszego laboratorium. Aby odzyskać usunięte zdjęcia, należy unikać instalowania narzędzia do odzyskiwania danych na tym samym urządzeniu.
Kiedy przypadkowo usuniesz zdjęcie, nie zniknie ono natychmiast, ale urządzenie pamięciowe oznaczy je jako dostępne miejsce. Podczas zapisywania nowych danych na urządzeniu (np. podczas instalowania tego softu), niektóre z nich mogą zastąpić te same zdjęcia, które próbujesz odzyskać .

– Oprogramowanie nie może naprawić problemu sprzętowego.
Co innego jeśli przypadkowo skasowałeś zdjęcia, a co innego Jeśli zdjęcia zostały uszkodzone z powodu awarii telefonu, karty pamięci lub zewnętrznego dysku twardego USB. Jest to rodzaj awarii sprzętowej. Uruchomienie oprogramowania na urządzeniu z podstawowym błędem fizycznym może pogorszyć jego stan, powodując jeszcze większe uszkodzenia i utratę danych.

– Darmowe oprogramowanie nigdy nie da Ci funkcjonalności profesjonalnego programu. Dostajesz to za co płacisz. Skoro za to nie płacisz, tzn. że nie dostaniesz zbyt wiele. Należy przy tym pamiętać, że każde skanowanie powierzchni nośnika może utrudnić wkopiowanie utraconych materiałów

Warto sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chcesz próbować odzyskać dane szybko i tanio, czy chcesz je odzyskac?

Bez względu na to, jak straciłeś te cenne zdjęcia i filmy, zawsze lepiej skorzystać z profesjonalnego laboratorium.. Niezależnie od tego czy zewnętrzny dysk twardy spadnie na podłogę, czy karta SD z aparatu lub telefonu będzie się wyświetlać jako pusta lub uszkodzona, lub przypadkowo sformatujesz lub usuniesz swoje dane, profesjonalne laboratorium posiada narzędzia i wiedzę by przywrócić wspomnienia.