Dyski firmy SanDisk uchodzą za jedne z lepszych na rynku. Marka i jakość wykonania mówi sama za siebie. SanDisk od 25 lat zajmuje się produkcją , rozwojem oraz wdrażaniem wyspecjalizowanych rozwiązań pamięci masowej flash oraz oprogramowania do zarządzania zaawansowanymi zespołami bazodanowymi. Doświadczenie i pozycja tej firmy na rynku powala sadzić, że warto zaufać produktom tej firmy, która od początku swojego istnienia tylko i wyłącznie zajmuje się produktami opartymi na pamięciach flash. Dzięki szerokiej ofercie można znaleźć nośnik, który idealnie spełni oczekiwania każdego użytkownika szczególnie w zaawansowanych funkcjach i zastosowaniach. Priorytetowym parametrem dysków jest oczywiście pojemność, która w sprzętach SanDisc może wynosić aż do 2048GB. Większość nośników konsumenckich jest oparta na interfejsie SATA. Urządzenia tej firmy słyną dobrych parametrów szybkości odczytu i zapisu.
Rodzina dysków SSD SanDisk Ultra Plus z kontrolerem Marvell 88SS9175 jest dostępna w modelach 128 GB, 256 GB i 512 GB, z których wszystkie objęte są 3-letnią gwarancją.
Technologia nCache firmy SanDisk zastosowana w tych dyskach i umożliwia zwiększenie wydajności zapisu w rozdzielczości 4k, niestety słabiej sobie radzi w przypadku dużych plików.
Sporym działem sprzedaży tej firmy są dyski SSD. SanDisk produkuje między innymi dyski:
- SATA SSD
- SAS SSD
- PCIe SSA
- SMART Storage SSD
Bardzo popularne są dyski SSD serii Sandisk SSD Plus. Generalnie dyski te są uznawane za stosunkowo dobre, jednak nie są wolne od problemów:
– Wolne działanie dysku SSD
– Dysk znika z systemu operacyjnego
– Menadżer plików przestaje działać
– Zawieszanie komputera
– Nie widać dysku w Windowsie
– Wyłączanie Windows explorer
– dysk nie jest widoczny w BIOS
Dyski SunDisk oparte na tym kontrolerze niestety nie mają dostępnego update firmware, więc jakiekolwiek problemy z oprogramowaniem wewnętrznym dysku mogą się skończyć jego zablokowaniem. Często spotykamy się z problemami użytkowników, którzy przez nieuwagę przypadkowo zaktualizowali sobie bios do niewłaściwej wersji, co całkowicie eliminuje go z użytku. Dysk przestaje działać w ogóle. Chodzi tu o firmware u221000.
Użytkownicy próbują aktualizować oprogramowanie dysku ze względu na niskie parametry pracy, jednak działania takie nie przynoszą rezultatu.
Jeżeli dysk działa bardzo wolno powodem może być nawet jego zapełnienie. Inną przyczyną dziwnego zachowania dysku może być uszkodzenie oprogramowania układowego, bądź samego kontrolera zarządzającego dystrybucją danych na poszczególne banki pamięci flash. W przypadku zaobserwowania któregokolwiek z powyższych problemów , warto od razu zrobić kopie zapasową danych. Dysk SSD niestety nie daje objawów uszkodzenia, więc trzeba być bardzo czujnym, by się stracić dostępu do danych.
Odzyskiwanie danych z dysków SSD pełna lista modeli na stronie https://centrumodzyskiwaniadanych.pl/odzyskiwanie-danych-z-dyskow-ssd-naprawa-dyskow-ssd/ , więcej ciekawych artykułów na https://www.xdr.pl/odzyskiwanie-danych/ssd