Firma WD to jeden z największych dostawców dysków HDD na świecie. Ze względu na skalę i mnogość modeli. Dyskom WD przytrafiają się również rozmaite bardziej i mniej zaskakujące usterki. Absolutnie nie można powiedzieć, że dyski tej firmy są wadliwe. Usterkowość wynika z dużej liczby modeli i zastosowań tych dysków.

Konstrukcje dysków Western Digital

Ciekawym rozwiązaniem stworzonym przez inżynierów Western Digital jest umieszczenie strefy serwisowej powierzchni talerza. Obszar ten zawiera oprogramowanie firmware, w którym znajdują się wszystkie specyficzne informacje potrzebne do działania dysku.
To rozwiązanie ma dobre, jak i złe strony jeżeli chodzi o odzyskiwanie danych. Przede wszystkim pozwala to na łatwiejszą wymianę płytki elektroniki niż w innych dyskach twardych. Oczywiście w przypadku jeżeli masz dostęp do narzędzi umożliwiających odczytywanie i zapisywanie danych ROM. Oznacza to, że jeżeli posiadasz odpowiedni model elektroniki, można łatwo ją wymienić. Rozwiązanie to umożliwia również wymianę „na gorąco”, gdzie dysk z uszkodzonym obszarem serwisowym może mieć kod załadowany do PCB z innego napędu.
Jednak ta opcja może również mieć negatywne skutki, gdy np. dyski mają uszkodzone sektory w obu kopiach obszaru roboczego dysku.  

Odzyskiwanie danych z  dysku Western Digital – dysk z uszkodzeniem oprogramowania układowego

W takich przypadkach możliwa jest poprawna naprawa strefy serwisowej napędu. Wykorzystując technikę znaną jako odczyt złożony, obie kopie strefy serwisowej napędu są odczytywane na złożonym obrazie. Z obu kopi strefy serwisowej odczytuje się możliwie jak najwięcej danych, pomijając uszkodzone sektory, a następnie składa w całość. Nowo zrekonstruowany obraz strefy serwisowej jest teraz gotowy do zapisania na płytkę elektroniki, która jest następnie metodą „hot swap” , instalowana do dysku twardego.
Dyski Western Digital często wykazują też inne problemy z oprogramowaniem. Jednym z nierzadkich problemów jest „slow responding firmware glitch”. Przeważnie Dzieje się tak, z powodu przepełnionej G-listy realokowanymi sektorami. Napęd wtedy staje się na tyle wolny, że system operacyjny nie może uzyskać do niego dostępu w określonym czasie. Przez te usterki można przebrnąć tylko używając zaawansowanego sprzętu.
 
Inne typowe przyczyny utraty danych na dyskach Western Digital

Ze względu na to, że firma Western Digital opracowała tak wiele modeli dysków twardych, występują w nich w zasadzie wszystkie możliwe awarie jakie trapią dyski twarde. Zwłaszcza w przypadku modeli w rozmiarze 2,5” często występuje usterka zespołu głowic odczytu / zapisu. Dzieje się tak na ogół z tego powodu, że takie dyski są często narażone na przenoszenie i wstrząsy podczas pracy.

Kolejna częsta awaria, to na awaria modułu PCB. Zazwyczaj zdarza się, że użytkownicy uszkadzają kilka dysków twardych na raz przez podłączenie niewłaściwego lub wadliwego zasilacza. Częstą przyczyną jest też skok napięcia sieciowego. W rzadkich przypadkach przepięcie napięcia może zniszczyć zarówno PCB, jak i głowice do odczytu / zapisu.

Na szczęście płytkę PCB można łatwo wymienić na inną z tej samej rodziny. Nawet jeśli cały kod ROM zostanie utracony, kopia zapasowa ROM jest przechowywana w obszarze serwisowym dysku. Tak więc przy użyciu prostej techniki „hot-swap” można przywrócić kod ROM na nową płytkę PCB.

Zewnętrzne dyski Western Digital

Kolejnym nowym trendem, który rozpoczął Western Digital jest instalowanie interfejsów USB natywnie na elektronice dysków twardych. Dotyczy to w szczególności nowszych modeli serii Passport.

Chociaż bez wątpienia obniża to koszty produkcji, eliminując potrzebę stosowania mostu SATA do USB, to stwarza również niemałe problemy przy odzyskiwaniu danych. Jest to szczególnie ważne, ponieważ te modele są zazwyczaj zawsze szyfrowane. Często wymaga to niestandardowego skonfigurowania płyty SATA, a następnie niestandardowego odszyfrowania danych.

Sprawdź naszą ofertę na odzyskiwanie danych z dysków