Odzyskiwanie danych Mac /iOS

Produkty firmy Apple mają wiele rzeczy, za które kochają je użytkownicy. Od Macbooków po iMac, iPady i iPhony – wystarczy zapytać któregokolwiek z nich za co kochają apple, a na pewno wymienią kilka różnych argumentów. Od przyjazności dla użytkownika po estetykę projektowania i łatwość obsługi.
Niestety jeśli chodzi o utratę danych, komputery Mac nie są wcale lepsze od komputerów z systemem Windows. Podobnie jak komputer z systemem Windows, można przypadkowo usunąć pliki, sformatować dysk twardy lub ponownie zainstalować system operacyjny tracąc poprzednie dane. Dyski twarde i (coraz częściej spotykane dyski SSD) w komputerze Mac mogą się również, tak jak w każdym innym sprzęcie, po prostu uszkodzić.

Odzyskiwanie z HDD Mac

W komputerach Mac stosowane są dokładnie takie same nośniki jak w komputerach innych marek. Są również tak samo podatne na uszkodzenia. Żadne urządzenie pamięci masowej nie jest odporne na awarię, a szczególnie dotyczy to dysków twardych HDD, stosowanych również w Macbooku lub iMacu (chociaż w najnowszych modelach stosuje się coraz częściej dyski SSD).
Dyski twarde mają wrażliwe i delikatne podzespoły wewnętrzne. Fizyczne uszkodzenia spowodowane przez upuszczenie lub wahania zasilania, bardzo poważnie mogą zaszkodzić wewnętrznym elementom dysku. Awarie mogą też być spowodowane normalnym zużyciem podstawowych podzespołów dysku.
Kiedy twardy dysk ulega takiemu uszkodzeniu, często wymaga profesjonalnego procesu odzyskiwania danych. Może np. wymagać wymiany głowic odczytu / zapisu, elektroniki sterującej lub silnika napędu.

Usługi odzyskiwania z Mac SSD

W Najnowszych modelach komputerów Mac producent zrezygnował już dawno z tradycyjnych dysków twardych z obrotowymi talerzami. Zamiast tego używa dysków półprzewodnikowych SSD. Dyski SSD nie mają ruchomych części, są szybsze i zapewniają znacznie lepszą wydajność niż tradycyjne dyski twarde. Zajmują również znacznie mniej miejsca, dlatego Apple może produkować komputery ultraprzenośne takie jak np.  MacbookAir.
Jeżeli chodzi o technologię SSD w komputerach Mac, trzeba zaznaczyć, że dyski tego typu są również trudniejsze do odzyskania danych ze względu na złożone oprogramowanie i pamięć NAND flash, której używają do przechowywania danych. Technologia ta jest jeszcze mało znana laboratoriom odzyskiwania, a co za tym idzie wiele technik odzyskiwania danych SSD jest wciąż w powijakach w stosunku do metod odzyskiwania i narzędzi do dysków HDD. Gdy dyski SSD ulegają awarii, wymagają sporego doświadczenia i wiedzy oraz wyposażenia do odzyskania z nich informacji

Odzyskiwanie danych napędów Fusion

Apple ma własną, zastrzeżoną technologię pozwalającą na połączenie szybkich dysków SSD o niewielkiej pojemności, z dyskami twardymi, które z kolei są wolniejsze, ale dużo bardziej pojemne. Dysk Fusion Drive łączy wydajność pamięci flash z pojemnością dysku twardego.

Dysk Fusion Drive w komputerach Mac jest widoczny jako jeden wolumin. Za pomocą zaawansowanego oprogramowania dysku, często używane pliki są automatycznie, dynamicznie przenoszone do pamięci flash, tak aby można było szybko uzyskać do nich dostęp. Natomiast rzadziej używane trafiają na dysk twardy o dużej pojemności. W rezultacie po rozpoznaniu stylu pracy użytkownika, system i aplikacje są uruchamiane szybciej.

Awaria, któregoś z podzespołu napędu Fusion – dysku SSD lub dysku twardego może spowodować, że cały napęd nie będzie widoczny w systemie. Natomiast odzyskanie Danych z takiej hybrydy wymaga zaawansowanych technik , aby znowu prawidłowo je połączyć i odzyskać z nich dane.

więcej na temat napraw komputerów na stronie https://centrumnaprawkomputerow.pl/