RAID skonstruowany na dwóch identycznych dyskach Seagate Model: ST31000340AS

Tu coś dziwnego –  Klient twierdzi, że macierz RAID 1 nagle powróciła do stanu z poprzedniego roku i że wszystkie dane od tamtego momentu zostały utracone.

Początkowa faza diagnostyczna macierzy RAID 1

Na starcie diagnostyki Oba napędy podłączone do stacji diagnostycznej. Oba dyski się poprawnie identyfikują i pokazują prawidłowy rozmiar. Ażeby zweryfikować translator przetestowano losowe sektory dysków – oba dyski przechodzą testy pozytywnie.

Odzyskiwanie

Następnym krokiem było przeprowadzenie kopii posektorowych obu dysków. O ile Dysk 1 wykazuje wolny odczyt obszaru sektorów ( jednak daje się skopiować dwuprzebiegowo), to  . Dysk 2 ma wiele uszkodzonych sektorów  i klonowanie przebiega z dużymi zakłóceniami.

Postanowiliśmy przeanalizować system plików, aby określić, który dysk zawiera dane na których zależy klientowi. Dysk 2 ma o 180 GB więcej danych zalokowanych w tablicy plików niż tablica na dysku 1. Podejrzewamy, że dysk 1 przeszedł w tryb offline około roku wcześniej. Powrócił jednak do trybu online, gdy dysk 2 uległ awarii.

Naszym zdaniem należało odzyskiwać tylko dysk numer 2. Niestety podczas wykonywania drugiego przebiegu kopii posektorowej z dłuższym czasem oczekiwania na odczyt, dysk uszkodził się do końca. Nie osiąga już stanu gotowości.

Obrazowanie z dłuższym czasem oczekiwania dało ok. 1000 nieprzeczytanych sektorów. (Około 99% Danych udało się skopiować)

Po weryfikacji przez użytkownika ustalono, że wszystkie dane na których zależało klientowi są dostępne.

Czasem nakłady poniesione na uruchomienie dysku w celu odzyskania Danych są dość duże. W tym przypadku odzyskane dane z dysku 2 oraz to co pozostało na dysku 1 klientowi w zupełności wystarczyło.

Więcej na temat odzyskiwania danych z macierzy raid na raid-recovery.pl