W tym studium przypadku będziemy omawiać model dysku twardego Western Digital WD500KS-00MNB0 500GB, który znajdował się w zewnętrznej obudowie USB My Book.

Według użytkownika dysk był razem z nim na wakacjach. Wszystko więc było możliwe. Mógł doznać wstrząsu, mógł być rzucony razem z bagażem, mógł zawilgotnieć na plaży jak również przegrzany na słońcu, piach również nie był mu obcy. Po powrocie z wakacji dysk odmówił posłuszeństwa. A wraz z awarią przepadły pamiątki z wakacji.

Według wstępnej diagnozy podejrzewamy  problem z obsługą głowic.

Talerze dysku obracają się bez przeszkód, dysk nie klika, ale nie jest rozpoznany przez komputer

Faza diagnostyczna odzyskiwania danych

Napęd podłączony do urządzenia diagnostycznego osiąga stan gotowości, ale w trybie awaryjnym.
Zaraz po uruchomieniu dysku utworzono kopię zapasową strefy serwisowej, ROMu i ścieżek serwisowych. Próba uruchomienia w trybie hot swap niestety nie dała rezultatu. Wymieniono zatem elektronikę, ponieważ styki wydawały się powypalane. Pamięć ROM została przeprogramowana. Niestety również nie przyniosło to efektu. Ażeby sprawdzić które głowice mogą być uszkodzone podjęto próbę utworzenia ich mapy w pamięci ROM – niestety nadal był tylko dostęp w trybie kernel.

Odzyskiwanie danych WD My Book

Bez wymiany głowic jednak się nie obyło. Zamówiono odpowiedni dysk w celu przełożenia części zamiennych.
Dysk został rozmontowany w komorze laminarnej, a głowice przełożone.

W końcu widać było postępy – dysk zaczął się identyfikować i był w stanie już odczytywać sektory. Zauważono, że jedna z głowic czytała bardzo wolno. Mogło być to spowodowane uszkodzeniem powierzchni magnetycznych.
Na szczęście można było tymczasowo wyłączyć najgorszą głowicę, żeby pozostałe mogły odczytywać z normalną prędkością. Wykonano, więc kopię z pozostałych głowic.
Następnie najwolniejsza głowica była ponownie włączana, a obrazowanie dysku powtarzane. Po trzech przebiegach o różnej intensywności (do przodu i do tyłu) udało się odczytać z powodzeniem 98,2% sektorów..
Kopiowanie danych zakończone powodzeniem.

Klient doniósł nowy dysk na dane.