W tym studium przypadku odzyskiwania danych opiszemy nasze działania na dysku twardym  HGST HTS725050A7E630 2,5” wymontowanym z laptopa, na którym nie dało się uruchomić Systemu.
Klient przekazał niewiele informacji na temat genezy usterki tego dysku. Wiedzieliśmy jedynie , że komputer był gdzieś w lokalnym serwisie komputerowym, jednak Serwis ten nie był w stanie uruchomić dysku.

Diagnoza

Zaczęliśmy od przetestowania napędu pod kątem możliwych usterek.
Dysk twardy został podłączony do stacji diagnostycznej i włączony. Okazało się, że napęd poprawnie się zidentyfikował i przeszedł w tryb gotowości. Natychmiast utworzono kopie wszystkich modułów strefy serwisowej.  Kopia wszystkich zasobów dysku wykonała się bezbłędnie . Dysk został również sprawdzony pod kątem struktur.
Sprawdzono system plików dysku twardego i stwierdzono, że zawiera on nieprawidłowe sektory w Tablicy plików. W tablicy tej zawarte są wpisy (pełne informacje o rozmiarze, ścieżce dostępu, datach edycji, utworzenia każdego pliku partycji)

Faza odzyskiwania Danych

Odzyskiwanie zaczęliśmy od zrobienia klonu nośnika na inny – sprawny dysk używając Data Extractor. Przy okazji klonowania okazało się, że jest na nośniku Klienta jest na początku, kilka nieczytelnych sektorów. Dotyczy to głównie systemu operacyjnego i plików systemowych. Dodatkowo w MFT (master file table) było kilka bad sektorów powodujących uszkodzenie struktury folderów użytkownika. Jednak jak się później okazało, błędy były niewielkie, dotyczące głównie plików systemowych i programowych. Strefa Danych użytkownika wydawała się być w porządku.
Dysk został sklonowany bez większych przeszkód.

Aby wkopiować utracone pliki, trzeba było przeprowadzić odzyskiwanie logiczne. A wszystko to z  powodu uszkodzenia MFT. Dane udało się odzyskać niemal w 100%.

Na szczęście Serwis, do którego klient oddał laptopa nie wykroczył poza swoje kompetencje. Po podłączeniu dysku i stwierdzeniu braku dostępu do Danych, odesłał Klienta do profesjonalnego laboratorium. Dane nie były zniszczone i dysk dało się bezproblemowo, odzyskać.

Czasem lokalne serwisy zajmujące się naprawą komputerów próbują odzyskiwać dane na własną rękę skanując powierzchnie ogólnie dostępnymi, programami. Wymuszając pracę uszkodzonego dysku.