Każdego dnia otrzymujemy zapytania o naprawę dysków twardych. Na niemal każdym forum można znaleźć informacje na temat naprawy uszkodzonych dysków twardych oraz porady z pogranicza odzyskiwania danych i magii. Wiele osób szuka tanich sposobów na odzyskiwanie danych. Jest to jak najbardziej naturalne, zważywszy na fakt, że usługi odzyskiwania danych z uszkodzonych dysków mogą nadwyrężyć niejeden budżet. Pierwsze co przychodzi do głowy to naprawa uszkodzonego dysku. Należy tu jednak wyraźnie zaznaczyć, że ze względu na technologię wykonania dysków oraz ich sposób produkcji jakakolwiek skuteczna naprawa jest praktycznie nie możliwa.

Jeśli mówimy o naprawie dysku to niezależnie czy to dysk przenośny USB czy zwykły dysk z interfejsem SATA musimy wziąć pod uwagę to, że na rynku nie ma żadnych części zamiennych a sposób produkcji dysków pozwala jedynie na uruchomienie dysku do procesu odzyskiwania danych.

Szukając tanich sposobów na odzyskanie danych prosimy wziąć pod uwagę, że wszyscy producenci dysków jak Seagate, Western-Digital, Samsung, Toshiba czy Hitachi oraz producenci dysków zewnętrznych, przenośnych USB jak: Maxtor, Lacie, Transcend, PQI, A-Data i inni zalecają wykonywanie systematycznej kopii zapasowej. Cena odzyskiwania danych w przypadku posiadania takiej kopii bezpieczeństwa równa się ZERO.

Wróćmy jednak do naprawy dysków twardych. Otóż technologia produkcji dysków wymaga sterylnych pomieszczeń. Tak samo w procesie odzyskiwania danych używa się specjalnych komór laminarnych zapewniających wysoką czystość powietrza. Jak więc w domu można cokolwiek naprawić – po prostu się nie da. Kolejna kwestia to nawet jeśli użytkownik ma na tyle umiejętności technicznych i manualnych aby pewne części jak np. głowice wymienić to z pewnością zabraknie mu wiedzy jak je dobrać. Skuteczność takiej naprawy dysku i tak pozwala jedynie na odzyskanie danych a dysk już nigdy nie będzie nadawał się do użytku.

Kolejna sprawa to porady z for internetowych dla użytkowników których dyski się jeszcze zgłaszają w komputerze ale nie ma dostępu do danych. Te porady aby używać dziesiątek programów do naprawy dysków lub skanowania powierzchni powodują tylko coraz większe uszkodzenia powierzchni oraz wzrost kosztów odzyskiwania danych.

Oczywiście wszystko zależy od tego jak cenne mamy dane na dysku, ale proszę pamiętać, że świeży dysk, który nie został zamęczony przez dziesiątki godzin skanowania znacznie łatwiej i znacznie taniej jest odzyskać niż taki, który już został dobity. Różnice w cenach takich usług mogą wynosić bardzo dużo.

Zanim podejmą Państwo samodzielne próby naprawy uszkodzonego dysku zalecamy wizytę w profesjonalnej firmie. Może się okazać że koszt takiej usługi w początkowej fazie uszkodzenia może być naprawdę niski.